1993 “Una buona annata” Barbera del Monferrato Superiore

275,00 kr.

 

Barbera del Monferrato Superiore DOCG “1930 En god årgang”

Druesort: 100% Barbera

Områdets geologiske profil: bakket landskab i 400-450 meter over havets overflade. Sydlig beliggenhed på en bjergskråning

Høstperiode: Oktober

Vinificering: traditionel. Den alkoholiske gæring finder sted ved cirka 28°C i rustfri ståltanke. Den malolaktiske gæring udføres også i rustfri ståltanke.
Raffinering: delvist i tonneaux (500 liter) og delvist i barrique (225 liter) i 12 måneder. Raffinering på flaske i mindst 18 måneder

Smagning: Den har en dyb rød farve med violette nuancer. Bouqueten er bred og omsluttende og bærer antydninger af solbær og krydderier. Smagen er silkeblød, afbalanceret og rig med antydninger af vanilje.

Nyd den gerne til: Den er perfekt serveret med retter hvor der indgår trøfler, stegt eller braiseret kød og modne oste.

-
+
Beskrivelse

Tenuta Tenaglia er en vingård i Monferrato, der ligger ved foden af ​​Sacro Monte di Crea i kommunen Serralunga di Crea, som også er en del af UNESCOs verdensarvsliste.

Jordbunden har et leret toplag, der ligger oven på sedimenterede underliggende lag af gammel mergel, hvilket giver deres vinmarker en fordelagtig mineralrigdom, som gør det muligt for at deres vine opnår aromatiske og olfaktoriske resultater af stor raffinement og elegance. Beliggende 450 m over havets overflade ligner vinmarkerne et amfiteater, der omslutter den gamle ejendom fra det syttende århundrede.

Den usædvanlige højde, hvor vinmarkerne ligger, meget højere end gennemsnittet for Monferrato-bakkerne, gør det muligt at dyrke deres druer i et gunstigt mikroklima, langt fra tåge og vinterfrost, der normalt er koncentreret i dalene. Den særlige geologiske form fuldender billedet af deres terroir og er nærmest de perfekte rammer til en fremragende vinproduktion.

Tenuta Tenaglia er et uafhængigt, mellemstort vinfirma med fokus på det internationale nichemarked for piemontesiske vine.

Deres produktionsmetode følger filosofien “less is more”: De prioriterer råvarer af høj kvalitet frem for mængder, og vi tager hensyn til og respekterer essensen af ​​deres produkt.

Druerne dyrkes på 16 hektar med et udbytte på 5000/7000 kg. pr. hektar, og passes direkte af vores team af eksperter, altid med respekt for en politik, der er dedikeret til fuld menneskelig og miljømæssig bæredygtighed.

Siden begyndelsen af ​​70’erne og frem til i dag har Tenuta Tenaglia etableret sig som en af ​​de største producenter af autochthonvine fra Monferrato, såsom Barbera d’Asti, Barbera del Monferrato og Grignolino del Monferrato Casalese, og har vundet nationale og internationale priser, herunder “Trois glas Gambero Rosso”, guldmedaljen “Decanter” og mange andre.

Yderligere information

Druer

Barbera

Relaterede produkter

Tilbud
Julevin

Lussac Saint Emilion, L´Envolée 2018

Den oprindelige pris var: 189,00 kr..Den aktuelle pris er: 165,00 kr..

L´Essentiel 2020, Bordeaux

149,00 kr.

Maison Plantevin Plan de Dieu 2024

129,00 kr.

Les Promesses de Rocher Corbin 2020

125,00 kr.