Malbec Veneto I.G.T.

159,00 kr.

 

 

Drue: Malbec fra deres vinmarker i provinsen Treviso
Høst: De første dage af oktober
Alkoholindhold: 13,50%

Vinificering: Efter høsten gæres drueskallerne og mosten i cirka 8-10 dage ved en kontrolleret temperatur på 28°C i 300 hektoliter ståltanke med Ganimede-modellen vinificering. **

Denne metode muliggør en blød gæring uden at knække druekerner og -skallerne, hvilket resulterer i bløde vine.
Vinen lagres derefter i flere måneder på egetræsfade, før den tappes på flaske.

Alkoholindhold: 13,50%

Smag: Intens lilla-rød farve. En frugtagtig aroma med antydninger af blomme og små røde frugter. Efter en kort periode med lagring på egetræsfade har den en krydret finish af tobak, peber og vaniljeblade.

Nyd den med svamperisotto, stegt svinekød, fjerkræ og lam, samt charcuteri og let lagrede oste. Serveres ved en temperatur på 16-18°C.

** En Ganimede-vinifier er en patenteret gæringsbeholder, der bruger den naturlige kuldioxid (CO₂), der produceres under gæringen, til at omrøre og udtrække farve og smag fra drueskallerne.
Den er kendt for sin skånsomme ekstraktion og høje effektivitet.

De vigtigste fordele ved Ganimede-metoden er:

Naturlig omrøring: Systemet opfanger den CO₂, der frigives under gæringen, og bruger trykket til automatisk at presse mosten gennem druepresserne. Dette giver en meget skånsom udtrækning af farve og tanniner.

Fjernelse af kerner: Det er den eneste gæringsbeholder i verden, der tillader bitre druekerner at blive adskilt fra processen, så de synker til bunden og kan fjernes, hvilket resulterer i en glattere vin.

Sparer arbejdskraft: Den automatiske overpumpning reducerer behovet for manuelt arbejde i vineriet betydeligt.

-
+
Beskrivelse

Vingården Le Rive, ligger i Negrisia di Ponte di Piave i provinsen Treviso, i den østlige del af Gioiosa et Amorosa Marca Trevigiana, 30 kilometer fra Venedig.
Her det Bonato-familien som siden 1888 har produceret vin.

De betydelige investeringer i modernisering af kælderen og renovering af vinmarkerne bekræfter dedikationen og passionen for vin hos Gino og hans sønner Luigi og Andrea.

En bred vifte af druesorter diversificerer de mange linjer af både flaske- og bulkvine, hvilket giver dem mulighed for at imødekomme de forskellige markedssegmenter.

Alle vinmarker drives med træningssystemer med begrænset udvikling og lav knopbelastning med en produktion pr. enkelt plante på 1-3 kg, der følger kriterierne for integreret produktions plantesundhedsbeskyttelse.

Minimal gødskning, computerstyret drypvanding, hvor det er nødvendigt, forårsbeskæring og en fuldt mekaniseret høst giver dem mulighed for hurtigt at høste og levere et produkt til kælderen med det rette modningsniveau og ved en ideel temperatur, selv ved høst om natten, under de bedste hygiejniske og sanitære forhold, i temperaturkontrollerede beholdere.

Vingården råder ialt over ca. 300 hektar landbrugsjord i området omkring Ponte di Piave i Veneto

Yderligere information

Druer

Malbec

Relaterede produkter

Barbera D´Alba “San Cristoforo” 2024

135,00 kr.

Roero DOCG 2021, Marsaglia

189,00 kr.

Black Bud IGP Mediterranée 2024

99,00 kr.

Epicerie de Castelnau Rouge

89,00 kr.